4K is Alive at BAFTA Awards

Last night’s annual BAFTA awards highlighted 4K production with the Atlantic Productions/Sky win for David Attenborough’s Natural History Museum Alive.
Author:
Publish date:
David Attenborough in Natural History Museum Alive 3D

Last night’s annual British Academy Television Awards, sponsored by Arqiva, highlighted 4K production with the Atlantic Productions/Sky win for David Attenborough’s Natural History Museum Alive.

Atlantic Productions pioneering documentary team will be part of TVBEurope’s Beyond HD Masters conference on 3 June at BAFTA Piccadilly. Tickets are still available for TVBEurope’s Beyond HD Masters conference at: www.beyondhdmasters.com

Natural History Museum Alive won the BAFTA in the Specialist Factual category. The 3D documentary – which also incorporated augemented reality features via an accompanying app - was another co-production with Sky under the two companies’ Colossus Productions partnership. Accepting the award were Anthony Geffen, Sir David Attenborough, Mike Davis, and Dan Smith. In his acceptance speech, Atlantic CEO Geffen remarked of Attenborough’s BAFTA history: “David Attenborough has now won in black and white, colour, HD, 3D, and now the first winner of a BAFTA award, I believe, in 4K!”

The rest of the evening offered a few surprises and recognition of popular favourites. Below are the nominees for each British Academy Television Awards category, with the winner in each category highlighted.

Actor in 2014

Dominic West: Burton And Taylor
Luke Newberry: In The Flesh
Sean Harris: Southcliffe *
Jamie Dornan: The Fall

Actress in 2014

Helena Bonham Carter: Burton And Taylor
Kerrie Hayes: The Mill
Maxine Peake: The Village
Olivia Colman: Broadchurch *

Supporting Actor in 2014

Nico Mirallegro: The Village
Jerome Flynn: Ripper Street
Rory Kinnear: Southcliffe
David Bradley: Broadchurch *

Supporting Actress in 2014

Sarah Lancashire: Last Tango in Halifax *
Nicola Walker: Last Tango in Halifax
Claire Rushbrook: My Mad Fat Diary
Shirley Henderson: Southcliffe

Mini Series in 2014

In The Flesh: Hilary Martin, Ann Harrison-Baxter, Dominic Mitchell, Jonny Campbell *
Southcliffe: Tony Grisoni, Sean Durkin, Peter Carlton, Derrin Schlesinger
The Great Train Robbery: Production Team
The Fall: Allan Cubitt, Jakob Verbruggen, Julian Stevens, Gub Neal

News Coverage in 2014

The Dale Cregan Verdict: North West Tonight Special: Production Team
ITV News At Ten: Woolwich Attacks: Production Team *
The Lee Rigby Trial: ITV Granada Reports: Production Team
Channel 4 News: Egypt Military Coup: Production Team

Comedy and Comedy Entertainment Programme in 2014

The Revolution Will Be Televised: Jolyon Rubinstein, Heydon Prowse, Mark Talbot, Joe Wade
A League of Their Own: Danielle Lux, Murray Boland, David Taylor, Jim Pullen *
Would I Lie to You?: Peter Holmes, Ruth Phillips, Rachel Ablett, Barbara Wiltshire
The Graham Norton Show: Graham Norton, Jon Magnusson, Steve Smith, Graham Stuart

Drama Series in 2014

Top of the Lake: Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell
Broadchurch: Production Team *
The Village: Production Team
My Mad Fat Diary: Tom Bidwell, Tim Kirkby, Matt Bouch

Current Affairs in 2014

The Cruel Cut: Richard McKerrow, Kieran Smith, Vicki Cooper, Leyla Hussein
The Hunt For Britain’s Sex Gangs (Dispatches): Anna Hall, Matt Pinder, Paddy Garrick, Tazeen Ahmad
Syria: Across The Lines (Dispatches): Chris Swayne, Eamonn Matthews, Olly Lambert *
North Korea: Life Inside The Secret State (Dispatches): David Henshaw, James Jones, Todd Downing

Reality and Constructed Factual in 2014

Dragons’ Den: Ceri Aston, Steven Handley, Paul Newton, Angela Williams
The Undateables: Luke Sewell, Sarah Spencer, Amelia Hann, Walter Luzzolino
Gogglebox: Tania Alexander, Paul Broadbent, Chantal Boyle *
The Big Reunion: Production Team

Single Documentary in 2014

The Murder Trial: Nick Holt, Marina Parker, Kate Barker, Ben Brown *
28 Up South Africa: Angus Gibson, Jemma Jupp
The Day Kennedy Died: Leslie Woodhead, Lorraine McKechnie, Sue Summers
The Unspeakable Crime: Rape: Sara Hardy, Blue Ryan, Emma Hindley, Gwyn Jones

Entertainment Performance in 2014

Ant and Dec: Ant And Dec’s Saturday Night Takeaway *
Sarah Millican: The Sarah Millican Television Programme
Charlie Brooker: 10 O’Clock Live
Graham Norton: The Graham Norton Show

Single Drama in 2014

The Wipers Times: David Parfitt, Andy De Emmony, Ian Hislop, Nick Newman
An Adventure in Space And Time: Mark Gatiss, Matt Strevens, Terry McDonough, Caroline Skinner
Black Mirror: Be Right Back: Barney Reisz, Charlie Brooker, Owen Harris, Annabel Jones
Complicit: Guy Hibbert, Niall MacCormick, Kevin Toolis, Jolyon Symonds *

Entertainment Programme in 2014

Dynamo: Magician Impossible: Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway: Production Team *
Derren Brown: The Great Art Robbery: Production Team
Strictly Come Dancing: Production Team

Situation Comedy in 2014

Him & Her: The Wedding: Kenton Allen, Stefan Golaszewski, Lyndsay Robinson, Richard Laxton *
The IT Crowd: Graham Linehan, Richard Boden
Count Arthur Strong: Steve Delaney, Graham Linehan, Richard Boden
Toast Of London: Kate Draughton, Arthur Mathews, Matt Berry, Michael Cumming

Factual Series in 2014

The Route Masters: Running London’s Roads: Edmund Coulthard, Alistair Pegg, Matt Pelly, Simon Gilchrist
Keeping Britain Alive: The NHS In A Day: Production Team
Bedlam: Production Team *
Educating Yorkshire: David Brindley, Grace Reynolds, David Clews, Andrew Mackenzie-Betty

Soap and Continuing Drama in 2014

Holby City: Production Team
Casualty: Production Team
EastEnders: Production Team
Coronation Street: Production Team *

Features in 2014

The Choir: Sing While You Work: Gareth Malone, Tim Carter, Rachel Morgan, Stuart Froude
The Great British Bake Off: Annabel Beattie, Amanda Westwood, Samantha Beddoes, Simon Evans
Long Lost Family: Production Team *
Grand Designs: Kevin McCloud, Fiona Caldwell, Rob Gill, John Lonsdale

Specialist Factual in 2014

David Attenborough’s Natural History Museum Alive: David Attenborough, Anthony Geffen, Mike Davis, Dan Smith *
Martin Luther King and the March on Washington: John Akomfrah, Lina Gopaul, David Lawson
Richard III: The King In The Car Park: Simon Young, Julian Ware, Louise Osmond
Story Of The Jews: Production Team

Female Performance in a Comedy Programme in 2014

Kerry Howard: Him & Her: The Wedding
Katherine Parkinson: The IT Crowd *
Frances De La Tour: Vicious
Doon Mackichan: Plebs

Male Performance in a Comedy Programme in 2014

Chris O’Dowd: The IT Crowd
Richard Ayoade: The IT Crowd *
James Corden: The Wrong Mans
Mathew Baynton: The Wrong Mans

Sport and Live Events in 2014

The Ashes 2013 – 1st Test, Day 5: Production Team *
Glastonbury 2013: Production Team
Wimbledon Men’s Final: Production Team
Bollywood Carmen Live: Production Team

International in 2014

House Of Cards: Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey
Breaking Bad: Vince Gilligan, Mark Johnson, George Mastras, Sam Catlin *
Borgen: Adam Price, Tobias Lindholm, Jannik Johansen, Camilla Hammerich
The Returned: Caroline Benjo, Fabrice Gobert

Radio Times Audience Award

Doctor Who: Day Of The Doctor *
Educating Yorkshire
Breaking Bad
Broadchurch
Gogglebox
The Great British Bake Off

Special Award in 2014

Cilla Black *

Fellowship in 2014

Julie Walters *

Related